adwent2

Kościół Katolicki w Polsce i na świecie rozpoczął kolejny nowy Rok Liturgiczny pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Tym samym rozpoczęliśmy Adwent z łac.  adventus (przyjście). Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kolorem w tych Kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. W Kościele katolickim kapłan zakłada na mszy świętej ornat w kolorze fioletowym. Jest on znakiem żałoby i pokuty, ale symbolizuje również skruchę, pokorę, a także dostojność. Fiolet, jako że jest zmieszaniem dwóch kolorów: czerwonego (wyraża to, co duchowe) i niebieskiego (wyraża to, co cielesne), symbolizuje również walkę między duchem a ciałem, a także wskazuje nam na moment Wcielenia Chrystusa, który zjednoczył w sobie to, co boskie i to, co cielesne. W III niedzielę kapłan zakłada ornat w kolorze różowym, który może być zastąpiony fioletowym. Wymownym symbolem Adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Światło jest znakiem obecności Chrystusa - „Światłości Świata". Światło czterech kolejnych świec adwentowych ma nas stopniowo doprowadzić do prawdziwego „Światła" wschodzącego w Boże Narodzenie. Zielone gałązki są symbolem nadziei, zwyciężającej śmierć. Wieniec adwentowy ma nam przypominać o radosnym czasie przygotowania adwentowego do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Tegorocznym przewodnikiem adwentowym będzię Święty Józef - głowa Świętej Rodziny z Nazaretu

We wszystkie dni Adwentu z wyjątkiem niedziel i uroczystości będzie sprawowana Msza św. o Matce Bożej zwana "roratnią". Serdczenie zapraszamy na roraty wszystkich parafian, a szczególnie młodzież i dzieci z lampionami.

 

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT