Adwent

adwent2019

Adwent – z łac. adventus – to czas przypadający pomiędzy I Nieszporami czwartej poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli a zmierzchem 24 grudnia. Jest to okres, który przypomina czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Upamiętnia też moment poprzedzający narodziny Zbawiciela.

Adwent 2019 rozpoczyna się w niedzielę 1 grudnia i trwa do wtorku 24 grudnia. Czas adwentu obejmuje cztery niedziele (pierwsza z nich wyznacza początek nowego roku liturgicznego). Okres ten można podzielić na dwa etapy:

  • 1 grudnia – 16 grudnia – czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów
  • 17 grudnia – 24 grudnia – czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego

W czasie adwentu w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa adwentowe. Najbardziej znane w kościele katolickim są roraty, czyli msze odprawiane o świcie ku czci Maryi Panny, by upamiętnić objawienie się Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Syna Bożego.

Historia adwentu sięga II połowy IV w., kiedy w liturgiach hiszpańskiej i galicyjskiej odkryto pierwsze ślady obchodzenia przez chrześcijan świąt Bożego Narodzenia. Adwent miał być wtedy okresem pokutnym i ascetycznym. Z kolei w Rzymie, gdzie adwent zaczęto obchodzić dopiero pod koniec VI w., był to czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Nie obowiązywały post ani pokuta. Czas i sposób obchodów adwentu ujednolicił na przełomie VI i VII w. papież Grzegorz Wielki.

Dziś adwent to okres oczekiwania, przygotowania i refleksji. Kościół katolicki zachęca do tego, by w tym czasie uczestniczyć w rekolekcjach, a także przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest jednak czasem pokuty w takim wymiarze jak wielki post przed świętami wielkanocnymi.

Jednym z symboli tego czasu jest wieniec adwentowy, składający się z gałęzi choinki, na których umieszcza się cztery świece (pokoju, wiary, miłości i nadziei). Zielone gałązki symbolizują życie, okrągły kształt – cykl życia, a świece są symbolem nadchodzącej światłości. Każda z nich symbolizuje jedną z niedziel adwentu. Co niedzielę zapala się jedną z nich.

Do adwentowych tradycji należą też lampiony, którymi oświetla się pierwszą część mszy roratnej. Jest to symbol przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

W kościołach, w czasie liturgii adwentowych, na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej umieszcza się świece roratne (tzw. roratki) przepasane białymi lub niebieskimi wstążkami, który symbolizują niepokalane poczęcie Najświętszej Marii Panny. Popularnym w wielu polskich parafiach symbolem adwentu jest też wędrująca figura Matki Boskiej.

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT