Wielki Post

Środa Popielcowa

W Środę Popielcową rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu - czas pokuty, osobistej odnowy i nawrócenia oraz rozważania Tajemnicy Męki i Śmierci Chrystusa, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.

Tego dnia w czasie Mszy św. dokonuje się obrzędu posypania głów popiołem. Słyszymy wówczas słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Popiół jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem pokuty.

W Środę Popielcową w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje katolików powyżej 14. roku życia.

W Wielkim Poście zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:

  • Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 17.30 oraz niedzielę o 14:30. Za odprawienie Drogi Krzyżowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 15.00.
High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT