Wakacyjne Kręcenie Korbą - zaproszenie

Kolbergowo - stacja Haczow - Podkarpackie Spotkanie LirnikowWitamy.

Zapraszamy na "Wakacyjne Kręcenie Korbą". Tym razem zawędrujemy do Haczowa.

20 lipca o godz. 16.00 w zabytkowym kościele zostanie odprawiona msza, podczas której zamiast organów zagrają liry wszelakie. Śpiewać będzie mógł każdy, albowiem zabrzmią pieśni liturgiczne i tradycyjne. Wspólnie powrócimy do czasów, kiedy to dziad grający pod kościołem był widokiem powszechnym, a jego obecność była pożądana w każdym domostwie. Lirnik - dziad, często niewidomy wędrował od wioski do wioski śpiewając o zawiłości ludzkiego żywota, opowiadając niesamowite historie. Postać jego uważana był wręcz za mistyczną, a jego ślepota tej mistyczności mu dodawała. Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się więcej na temat liry i wędrujących dziadów.

Po mszy zapraszamy na koncert pieśni dziadowskich i na nim zaprezentują się różne pokolenia lirników czyli od nestora do juniora, od mistrza do ucznia. Zakręcą korbą: Stanisław Wyżykowski, Marta Sobota, Stanisław Nogaj, Maciej Bator, Jan Malisz, Maciej Harna, Aleksandra Włodarczyk, Patryk Chrząszcz i inni zaproszeni zakręceni muzycy. Pieśni, które usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy pochodzą z tradycji ustnej, z zapisów Oskara Kolberga, ze zbiorów Bartosza Gałązki oraz własnych badań terenowych. Podkarpackie Spotkania Lirników ruszają pełną parą 20 lipca - zapraszamy dołącz do naszej zakręconej brygady.

Organizatorzy:
Ks. Adam Zaremba - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie
Klan Batorów z Rzeszowa (ZMD Vox Angeli)
Stanisław Nogaj - lirnik ze Starej Wsi

Gmina Haczów: www.haczow.pl
Parafia pw. Wniebozięcia NMP w Haczowie: www.parafiahaczow.pl
Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli: www.voxangeli.pl
Stanisław Nogaj: www.lirakorbowa.com
Szkoła Muzyczna I stopnia w Lesku: www.szkolamuzyczna-lesko.pl
Rok Oskara Kolberga: www.kolberg2014.org.pl

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT